MİKS VALF-ORANSAL VANA

Karışım vanası, yüksek sıcaklıkta su taşıyan bir borudaki sıcak suyu, soğuk şebeke suyu karıştırarak istenen sıcaklığa getiren karıştırıcı vanadır. Diğer adı mix vanadır. Karışım vanaları son derece basit ve kolay bozulmaz bir yapıya sahiptir. Karışım vanasının gövde içerisinde yüksek hassasiyetli ve sıcaklık etkisiyle hareket eden  bir termal eleman bulunmaktadır. Bu termal eleman gövde içerisinde hareket ederek sıcak ve soğuk suyu orantılı olarak karıştırır ve  istenen sıcaklıkta karışım suyunu oluşturur. 
Vananın içindeki yüksek hassasiyetli termal elemanın hassasiyeti 1 derecenin altındadır. Karışım vanasının bağlanmasına gelince, bu vananın 3 adet bağlantı ağzı vardır. Bu üç ağızdan ikisi su girişi, birisi su çıkışıdır.  Bir ağzına, değişken sıcaklıkta olan sıcak su bağlanır. Örneğin güneş enerjisi sisteminden gelen sıcak su bağlanır, diğer hattına ise  soğuk olan şebeke hattı bağlanır, üçüncü hattımız çıkış hattımızdır yani evimize giden karıştırılmış ve sıcaklığı regüle edilmiş  kullanma sıcak su hattıdır.  Sistem bağlantıları yapıldıktan güneş enerjisinden gelen sıcak su kaç derece olursa olsun karışım vanasında soğuk suyla karıştırılarak istenen sıcaklıkta su almak mümkündür. Örneğin 80 C deki bir güneş enerjisi suyunu içine soğuk 18  derece şebeke suyu karıştırarak her zaman 45 derecede konforlu su almak mümkündür.
 Vanamızın üzerindeki sarı plastik olarak gözüken ayar skalasından  su sıcaklığını 30-60 C arasında istediğimiz dereceye ayarlamak mümkün olacaktır. Böylece banyo yada mutfakta haşlanma tehlikesi olmadan, zaman kaybetmeden, gereksiz su harcamadan rahatça yıkanmak mümkün olacaktır.